تقویت امنیت سایبری زیرساخت صنعتی اوکراین با کمک امریکا

فروردین, 1396

به اعتقاد مقامات آمریکایی، تقویت امنیت سایبری اوکراین، نیازمند تغییر تجهیزات قدیمی دوران شوروی سابق است.

به ادعای کارشناسان آمریکایی، بعد از تأثیرگذاری روسیه در انتخابات آمریکا و تنش‌هایی که بعد از آن در روابط دو کشور به وجود آمد، وقت آن رسیده است تا نیروی زمینی آمریکا اقدام به تقویت توانایی‌های پردازش از راه دور در اوکراین کند و این کشور کوچک را علیه قابلیت‌های فزاینده روسیه در دنیای سایبری تجهیز نماید.
کنگره آمریکا، به‌تازگی اعلام کرده که در پاسخ به خشونت‌های روسیه در منطقه، با مشارکت مرکز همکاری‌های امنیتی اوکراین، اقدام به ایجاد یک مرکز مشترک امنیت سایبری، فرماندهی و کنترل و اطلاعات لجستیک برای وزارت دفاع اوکراین خواهد کرد.
اندرو استراند (Andrew Strand)، مدیر برنامه‌های بین‌المللی سامانه‌های اطلاعات سازمانی در آمریکا، در این رابطه گفت: «این یک ساختار ابتدایی است و برای ساختارهایی از اوکراین است که هنوز خود را با استانداردهای ناتو، به‌روزرسانی نکرده‌اند. ما می‌خواهیم زیرساختی ایجاد کنیم تا ظرفیتی برای جمع‌آوری اطلاعات و برخی تکنیک‌های نظارتی و آموزشی را که آن‌ها برای حفاظت از خودشان نیاز دارند، در اختیارشان قرار دهیم.»
مقامات آمریکایی معتقد هستند که این فعالیت مشترک با اوکراین، در حقیقت امن سازی زیرساخت‌های این کشور، در برابر تهاجمات روسیه است. به اعتقاد آن‌ها، با توجه به اینکه اوکراین بخشی از شوروی سابق بوده است، اکثر زیرساخت‌های اوکراین، تقریباً تمام روسی هستند و همین موضوع، دست روسیه را در سازمان‌دهی حملات مخرب سایبری علیه اوکراین، بسیار باز گذاشته است.
بر اساس برخی آمار، کنگره آمریکا مبلغی در حدود 300 میلیون دلار برای این موضوع کنار گذاشته است و این احتمال وجود دارد که مبلغ مذکور، افزایش نیز پیدا کند. یکی دیگر از مقامات آمریکایی هم دراین‌باره مدعی شد زمانی که ما در مورد امن سازی زیرساخت‌های اوکراینی صحبت می‌کنیم، بدین معنی است که این زیرساخت‌های روسی، باید با انواع جدید آن‌ها تعویض شوند و تنها در این صورت می‌توان، مطمئن بود که زیرساخت‌های اوکراینی، در برابر حملات سایبری روسیه امن هستند.
البته عده دیگری از کارشناسان در این مورد، مدعی هستند که آمریکا از این همکاری با اوکراین، صرفاً به دنبال تقویت زیرساخت‌های جاسوسی خود در برابر روسیه و همچنین در میان متحدان خود است و هدفش، صرفاً امن سازی اوکراین در برابر حملات سایبری روسیه نیست.

منبع: سایبربان

برچسب ها